fallback

Шефът на Shell: Следващата ми кола ще е електрическа

Електрическата мобилност е нещо много добро, твърди изпълнителният директор на най-голямата петролна компания в Европа Бен ван Бюрден

19:06 | 27.07.17 г. 5
Автор - снимка
Създател

Това говори много за бъдещето на изкопаемите горива: главният изпълнителен директор на Royal Dutch Shell скоро няма да кара кола с бензинов или дизелов двигател. Следващият му автомобил ще бъде електрически, както заяви Бен ван Бюрден пред финансовата информационна агенция Bloomberg.

„Пътят за електрификация на цялата икономика, електрическата мобилност в региони като Северозападна Европа, САЩ и дори Китай, са нещо хубаво", каза той и прокламира в същото време Парижкото климатично споразумение. „Имаме нужда от [...] много повече електрически, водородни или газови превозни средства, ако искаме да спазим срока за двата градуса по Целзий", допълни той.

Припомняме, че с приемането на споразумението от 31 страници правителствата се договориха да поддържат покачването на глобалната средна температура далеч под 2°C в сравнение с прединдустриалните стойности и да полагат усилия за ограничаването ѝ до 1,5°C. 

В момента расте натиска над автомобилната индустрия да каже „сбогом“ на двигателите с вътрешно горене. До 2040 г. Великобритания ще забрани продажбата на нови дизелови и бензинови автомобили, заяви министърът на околната среда Майкъл Гоув в сряда. Правителство на Франция също наскоро обяви подобни намерения.

През миналата година Royal Dutch Shell погълна BG Group за около 53 млрд. евро и с това стана най-големият в света производител на втечнен газ в света. Петролният гигант очаква, че търсенето в глобален мащаб ще се пренасочи от изкопаемите горива към чистата енергия.

Групата планира да харчи по около 1 млрд. долара годишно до 2020 г. за подразделението си, свързано с новите енергии, в момент, в който се ускорява преходът към възобновяема енергия и електрически автомобили.

“В някои части на света започваме да виждаме, че електрическите автомобили с батерии все повече биват приемани от потребителите, а разходите за вятърната и слънчева енергия бързо спадат", коментира преди време ван Бюрден в Истанбул на Световния петролен конгрес - среща на министри и главни изпълнителни директори на едни от най-големите петролни производители.

Във вторник Shell обяви финансовите си резултати, като надмина очакванията на анализаторите, след като успя да намали силно разходите, за да се приспособи към света на петрола с цена от 50 долара за барел. Компанията е възприела „това, което ние наричаме светоглед за по-ниска цена завинаги", каза ван Бюрден по време на конферентния разговор с анализаторите  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:59 | 12.09.22 г.
fallback